Kısa Süreli Çalışma (90 gün ile sınırlı)

Türkiye’ye montaj, bakım, onarım, tamir ve eğitim amaçlı gelen yabancılar, geliş amacına uygun montaj amaçlı vize alarak Türkiye’ye giriş yaparak 90 gün yasal çalışma yapabilirler.

Yabancının uyruğunda bulunduğu ya da resmi ikamet ettiği ülkedeki Türk Temsilciliklerinden aldığı montaj vizesi ile Türkiye’ye giriş yapması yasal zorunluluktur.

Montaj vizesi tek girişli olarak verildiğinden, çalışılan sürede çoklu giriş çıkış yapabilmek için ikamet tezkeresi başvurusu yapmak gereklidir. İkamet tezkeresinin alınabilmesi için verilen Montaj Vizesinin de çoklu girişli olması gerekmektedir.

Montaj amaçlı ikamet izinleri projenin olduğu ildeki ilgili Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine veya yetkili mercii ye yapılır. Başvuru anında proje ile ilgili belgeler, anlaşmalar ve yabancıların projede görevlendirildiğine ilişkin evrakların sunulması gerekmektedir. Başvuru Türkiye’deki işveren firma evrakları ile yapılır.

İzin süresinin sona ermesi haline Çalışma izinli yabancılar süre uzatımı talebinde bulunabilirler. Uzatma müracaatı için çalışma izninin süre bitiminden önce 45 gün, süre bitiminden sonra ise 10 gün içerisinde müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Aksi halde uzatma müracaatı yapılamaz. Detaylar için Çalışma İzni müracaat Şekilleri başlığını inceleyiniz.

Montaj vizeli çalışanlar, ikamet süreleri sona erdiği tarihten itibaren en geç 10 gün içinde Türkiye’den çıkış yapmakla yükümlüdürler.

ÖNEMLİ :

Çalışma Bakanlığı başvuru ile ilgili bilgi ve belgeler üzerinde yapılacak inceleme neticesinde, başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına karar verebilir.

Bilgin Kurumsal Danışmanlık personelleri, redde sebep unsurların ortadan kaldırılması için özel çalışmalar yaparak olumsuz sonuçlanma riskine karşılık alınacak önlemleri tarafınıza bildirir.

Başvurular, bakanlık uzmanlarınca değerlendirmesi sonuçlanmadığı müddetçe, hiçbir otorite ya da şahıs başvurunun olumlu sonuçlanması konusunda garanti veremez.